İstanbul Baymak Servisi
444 67 02

Klima Soğutmuyorsa Ne Yapmalı? 7 Adımlı Çözüm

Klimalarda sıkça karşılaşılan soğutma sorunları için Klima Soğutmuyorsa Ne Yapmalı? çözüm önerilerimizi mutlaka okuyunuz.
Klima Soğutmuyorsa Ne Yapmalı

Klimalar, hayatımızın her alanında bize yardımcı olmaktadır. Başta evlerimiz ve işyerlerimiz olmak üzere fabrikalar, soğuk hava depoları ve iklimin ayarlanması gereken her yerde klimalar tercih edilir. Ancak klimaların ve ünitelerinin bir çalışma ömrü vardır. Bu ömrünün dolması halinde soğutma ya da ısıtma işlemini yapamazlar.

Klimanızın neden soğutmadığını öğrendikten sonra gerekli çözümleri ve tamiratı yapmanız halinde klimanız eskisi gibi stabil bir şekilde çalışacaktır. Baymak servisi olarak müşterilerimize her klima arızasında kalıcı ve uzun ömürlü çözümler sunmaktayız. Arızası giderilmeyecek klima yoktur yetersiz işçilik vardır. Bu sebeple hizmet alımı yaparken doğru teknik servislerden hizmet alınız. Cihazların ömrünün kısalmaması ve sık arıza yapmaması için klima markanızda deneyimli teknisyenlerle çalışınız.

Klimalar Neden Soğutmaz?

Klimalar Neden Soğutmaz?

Cihazınız standart şekilde çalışırken birden artık soğutma yapmaz hale gelmiştir. Klimanın neden soğutmadığını anlamak için hem gözlem hemde müdahale gereklidir. Aşağıda maddeler halinde neden soğutamadığı hakkında tespitler yaptık. Lütfen inceleyiniz.

 • Klimalarda dereceler genellikle kumanda ile ayarlanır. Kumandanızın ayarlarının doğru yapılmaması, pilinin bitmesi ya da gerekli sinyali vermemesi halinde klimanız doğru çalışmaz.
 • Klima gazı, soğutma sistemleri için çok önemlidir. Klima gazınızın azalması ya da bitmesi halinde klimanız iyi bir şekilde soğutmaz.
 • Kompresör üzerinde arıza olması halinde gerekli sirkülasyon sağlanamaz. Kompresörün yenisi ile değiştirilmesi sorunu çözecektir.
 • İç ve dış ünitede yer alan fanlar sayesinde hava akışı sağlanmaktadır. Fanların çalışmaması halinde hava aktarımı yapılamaz ve klima soğutmaz.
 • Klimanın iç ve dış ünitesindeki borular ve kaçaklar kontrol edilmelidir. Kaçak olması halinde sıcak ya da soğuk hava dışarıya gider, ortamı yeterince soğutmaz.
 • Klimanın anakartında bir arıza olabilir. Anakartın uzman kişiler tarafından değiştirilmesi sorunu çözer.
 • Sinyal kablosunun bozuk olması halinde kumandadan verdiğiniz komutlar ulaşmayacaktır. Mutlaka sinyal kablosunu kontrol ettirin.
 • Klimanızın kış ve yaz ayarını doğru yapmalısınız. Kış aylarında yaz modunun alınması halinde ısıtmak yerine soğutacaktır.

Klima Soğutmuyorsa Ne Yapmalıyım

Klima Soğutmuyorsa Ne Yapmalıyım?

Yukarıda klimanın soğutma yapmamasına neden olan, sebebiyet veren alan, parça ve akamlardan bahsetmiştir. Burada da bu sorun karşılığında ne yapılması gerektiğine değindir.

 1. Klimanızın açık olduğundan ve yaz/kış modunun ayarlı olduğundan emin olun. Ayarların doğru yapılmaması halinde klimada sorun olmasa bile soğutmaz/ısıtmaz.
 2. Soğuk hava için ‘cool’ seçeneğine tıklayın ya da kar moduna getirin.
 3. Klimanızın bakımlarını düzenli yaptırın, filtreler ve borular zamanla tıkayabilir. Temizlettikten sonra ciddi bir fark olduğunu göreceksiniz.
 4. FAN menüsünden hızınızı ayarların, düşük fan hızları ortamı soğutmaya yetmeyebilir.
 5. Hava giriş ve çıkışlarını kontrol edin, klimanın önüne herhangi bir eşya ya da engelleyecek parça koymayın.
 6. Pencerelerin açık olması halinde dış sıcaklık ile iç sıcaklık karışacağı için soğutma performanslı çalışmaz. Klimayı açtığınızda tüm pencereleri ve dış kapıları kapatmalısınız.
 7. Eğer yaptığınız kontroller sonrası sorun çözülmezse, teknik servise başvurun.

Baymak klima arızaları ve sorunları için profesyonel destek almak isterseniz 444 67 02  çağrı merkezi üzerinden bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.

Baymak Servisi

Baymak Servisi

Yorum Yazın

İstanbul Baymak Servisi

Baymak Servis Çağır

Adresinize Aynı Gün Baymak Servis Çağırın
444 67 02

Baymak Servis WhatsApp

WhatsApp Üzerinden Baymak Servis Talebinizi Bize İletin
WhatsApp

İstanbul Baymak Servis

Baymak marka Kombi & Klima ürünlerinde tamir, onarım, bakım, montaj, yedek parça ve yer değiştirme hizmetleri. 

Son Yazılar

Servis Bültenine Üye Olun